Читалище
Освобождението от турско робство заварва Побит камък с многобройна, млада интелигенция, жадна за знания и изяви.
Младият местен учител Станчо Хаджииванов, заедно с останалите будни младежи в селото, на 1.Х.1894 г, на събрание основават читалище и приемат Първия Устав.
Основаването на читалището е най-голямата културна придобивка. Управителния съвет започва трескава дейност. Най-голям успех има театралната дейност. Чувства се остра нужда от читалищна сграда и по-специално от салон, където да се провеждат общоселски събрания и културно-просветни изяви.
Построена през 1922 г., предимно с дарения и доброволен труд, отваря врати, значително голяма за времето си Г-образна, едноетажна сграда в местността „Брястовете“ с театрален салон, библиотека и други помещения.
Разгръща се културна и просветна дейност:
- Организиран народен университет с лектори от гр. Разград;
- Увеличава се книжният фонд на библиотеката;
- Развиват се театрална и хорова дейности;
- Оркестър от народни инструменти;
През 1981 година, по инициатива на кметството е построена нова съвременна читалищна сграда, която разполага с богата материална база за разгръщане на широка и съдържателна дейност.
Читалището в с. Побит камък, вярно на традициите от далечното и близко минало в момента продължава с вокална група за народно пеене „Вяра“, като се явява на фестивали, конкурси и всички местни празници.
Възраждат се местните традиции по всички празници – Бабинден, Трифон Зарезан, Лазаруване, Тодоровден – специфичен за балканджиите „Кравай на млада булка“. Посещава се дома на всяка булка, омъжена през годината и се поднася кравай за плодородие.
Селският събор на 6-ти май –„Гергьовден“ се осъвремени и обогати с разнообразни изяви: гергьовски люлки, обща трапеза, музика и кръшни хора на мегдана.
През 2019 година новото читалищно ръководство осъществи, отдавна мечтания събор „Събрало се е наше село“. Участие в събора взеха групи от различни възрасти.
Получихме финансова подкрепа от „Обществен дарителски фонд“ за Разград и съборът вече ще бъде ежегоден. С тази подкрепа закупихме необходимо оборудване за „Етнографския комплекс“, което ни дава възможност за участие на повече самодейни колективи.